Innowacja pedagogiczna „Niezwykły Świat Kamishibai”

Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Ta magiczna metoda wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię butai, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Obrazy są prawdziwymi działami sztuki. Prezentowane bajki wprowadzają atmosferę wyciszenia, zadumy, refleksji.

Prezentowane bajki integrują wsłuchaną społeczność wokół prezentowanej treści i ilustracji. Jednoczą grupę wokół wspólnego tematu. Przedstawiane treści wprowadzają w świat wartości i piękna, porządkują posiadaną wiedzę. Otwierają na dobroć, życzliwość, drugiego człowieka i świat przyrody oraz jej piękno. Kształtują system wartości i wrażliwość na otaczający świat.

„Niezwykły świat kamishibai” opiera się na obserwacji, słuchaniu prezentowanych bajek oraz konkretnym działaniu związanym z prezentowaną treścią oraz ilustracjami. Powstałe przy okazji prowadzonych zabaw prace plastyczne ozdabiają przedszkole, działania muzyczne relaksują grupę i ją integrują, natomiast działania badawcze są obserwowane w kącikach przyrodniczych.

Celem głównym podejmowanych działań jest:

–        poznanie nowatorskiej metody nauki i alternatywnej formy spędzania czasu wolnego

Cele szczegółowe natomiast to:

–        stosowanie alternatywnej formy czytania

–        przenoszenie w świat wyobraźni i zgłębianie je

–        kształtowanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi

–        rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych

–        kształtowanie umiejętności wypowiadania się na konkretny temat

–        usprawnianie zdolności oratorskich

–        poszerzanie zakresu słownictwa

–        budzenie pragnienia czytania, sięgania  po literaturę

–        tworzenie atmosfery spokoju i wyciszenia

–        dostarczanie wzorów moralnego postępowania

–        uwrażliwianie na piękno słowa pisanego i mówionego

–        poszerzanie wiedzy o świecie emocji i relacji międzyludzkich

–        rozbudzanie zaciekawienia rzeczywistością i pięknem ludzi, zwierząt, emocji, wydarzeń

–         pomoc w zrozumieniu otaczającego świata

–        umacnianie poczucia własnej wartości

–        rozbudzanie ciekawości świata

–        integrowanie grupy

–        dostarczanie radości i miłej zabawy

W czasie realizacji innowacji są wykorzystane następujące metody i formy:

Metody:

–        słowne: opowiadania, objaśnienia, czytanie, rozmowy, pogadanka, żywe słowo, które pobudza uczucia i procesy poznawcze, działa na wyobraźnię i motywację dziecka, sposoby społecznego porozumiewania się

–        oglądowe: pokaz, obserwacja, ilustrowane artystycznie teksty, przykład nauczyciela

–        czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku

–        aktywizujące: improwizacja, angażująca ruch, gest, mowę i uczucia

Prowadzone działania z wykorzystaniem magicznego teatru kamishibai zachwycają dzieci młodsze, starsze, jak i dorosłych.

Życzymy wszystkim miłych chwil spędzonych w towarzystwie licznych, przepięknych bajek, do których każdy pragnie wracać! Przedział wiekowy odbiorców to od 0 – 100 lat.

Bajki prezentowane w teatrze kamishibai pochodzą z wspaniałego wydawnictwa Tibum oraz z bogatego zbioru nauczyciela, opracowującego samemu bajki: tekst i ilustracje są zgodnie z potrzebami dzieci i pojawiającymi się potrzebami.

mgr Wioletta Husar, zachwycona kamishibai