NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTLENICTWA

Nasze Przedszkole uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

W ramach tego programu odbyło się spotkanie autorskie z wspaniałą i wyjątkową pisarką, doktorem literaturoznawstwa, autorką literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorką scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel. Autorka spotkała się z dziećmi prezentując swoje dzieła. Prowadziła dyskusje z dziećmi, prezentowała bohaterów swoich pięknych i bogatych w treść książek. Dzieci były zachwycone spotkaniem. Każde dziecko otrzymało autograf tak wybitnej osobowości, jaką jest Pani Roksana, autorka wspaniałej serii książek dla dzieci pt. „Florka”.

Program rozwoju czytelnictwa zapoczątkował wspaniałą inicjatywę w naszej placówce, jaką jest „Latająca Biblioteka”. Każda grupa, każde dziecko ma szansę spotkania z książką oraz grami edukacyjnymi poprzez wędrującą skrzynię bogato wyposażoną w nowości wydawnicze dla dzieci.

Czytelnictwo poszerza kręgi w społeczności przedszkolnej poprzez stworzony „Bajkomat”. Przemieszczające się na kołkach urządzenie, otwierane jedynie za pomocą specjalnej karty bajkomatowej, odkrywa przed dziećmi wspaniały świat literatury dziecięcej: bajki, opowiadania, picturebook’i…

Przedszkolna „Strefa Dobrej Książki” zaprasza wszystkich do sięgania po literaturę zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Książki są opatrzone zaprojektowanym logo przedszkolnym i może je wypożyczyć, a potem oddać każdy pragnący zanurzyć się w świat literatury.

Przedszkole pragnąc rozwijać czytelnictwo prowadzi liczne zajęcia teatralne i przygotowuje dzieci do występów zarówno na terenie przedszkola, jak i poza nim. Efektem są liczne występy i osiąganie sukcesów m.in. Zajęcie I miejsca w międzyprzedszkonlym konkursie „Snuj się, snuj bajeczko”. Sukces polegał nie tylko na zajęciu tak zaszczytnego miejsca, ale także na zaprezentowaniu zwycięskiej sztuki pt. „Bajka o soli” na deskach tarnowskiego teatru przed pękającą w szwach publicznością.

Działań na rzecz rozwoju czytelnictwa nie ma końca. Jednym z istotnych przedsięwzięć jest ścisła współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Tarnowie. Uczestnictwo nauczycieli w sieci współpracy „PoMoc w czytaniu”. Prowadzenie zajęć czytelniczych przez bibliotekarzy na terenie przedszkola oraz naszych nauczycieli na terenie biblioteki.  Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem bajek kamishibai oraz cudownym, z każdym rokiem coraz bogatszym zbiorem literatury dziecięcej.