Innowacja „Akademia Kultury”

Innowacja- to cykl spotkań z ciekawymi osobami ze świata kultury (aktorzy, artyści, dziennikarze, politycy, itp.). Prowadzona jest  w grupach  dzieci starszych  ( 5 i,6 -letnich). Spotkania Akademii odbywają się w formie konferencji prasowej, podczas której zaproszeni goście odpowiadają na przygotowane przez dzieci we współpracy  z opiekunem Akademii pytania.

Każde spotkanie odbywa się zgodnie z nadanym mu tematem i próbuje przybliżyć słuchaczom rozważany problem. Spotkania organizowane w ramach “Akademii Kultury” stwarzają sytuacje, które pomagają dziecku zdobyć wiedzę o otaczającym go świecie, świecie dorosłych ludzi, których przykład życia jest zaczątkiem, ziarenkiem, potencjałem tego, co w przyszłości rozwinie się, nada kierunek rozwojowi najmłodszych.

Zaproszeni reprezentanci kultury i życia społecznego są wyrazicielami zasobów wiedzy tworząc pewne wzorce zachowań. W zdarzeniu z taką kulturą chcemy pomóc rodzicom wychować ich dzieci na wrażliwych, odpowiedzialnych, mądrych ludzi, rozumiejących, że kultura to nie tylko świat rozrywki i media, ale też sposób, w jaki na co dzień odnosimy się do siebie i do wytworów ludzkiej pracy. Podczas kontaktów z członkami społeczeństwa, dzieci zdobywają wiedzę o ludziach mających różne zawody, poznają znaczenie pracy innych, uczą się szacunku do niej.

To właśnie tu w Przedszkolu Publicznym nr 34 stwarzamy coraz większe możliwości doskonalenia przez dzieci umiejętności skutecznego porozumiewania się w formie dialogu oraz  poznawania różnych technik komunikacyjnych.

opracowała: mgr Monika Sypek